Mám si postavit dvojpodlažní nebo jednopodlažní dům?
To je další z otázek, která zní architektům zvláštně. Proč? Protože
v 99% případů to není o tom jestli klient chce, ale jestli to je možné a nebo lépe hospodárné.
V jednopodlažním domě (tedy v tzv. bungalovu) chce žít každý. Kdo by totiž nestál o bydlení bez schodů – s ohledem na pohodlí ve stáří nebo když přijde – nedej bože – nějaká zdravotní komplikace, která omezí pohyblivost.
OK, připouštím, že jsou výjimky, kdy klient chce mít k dispozici nějaký výhled, který je možný jen z výšky, přistoupí k tomu, že „to vyžene do patra“. Ale to jsou opravdové výjimky, které potvrzují pravidlo.
V ostatních případech je ideální mít dům jedné úrovni. Aby si klient mohl takovou stavbu dopřát je potřeba mít (1) dostatečně velký pozemek a (2) rovný pozemek. Mít oboje naráz je možné, ale rozhodně to není obvyklé. S velikostí stavebního pozemku toho architekt ani klient moc neudělají. Svažitý pozemek jde za pomocí opěrných zdí či svahování vyrovnat, avšak jsou to investice, které se budou potom chybět na domu. A ruku na srdce, může být, že vůči sousedům a okolí to nebude vůbec ohleduplné.
Co se týče ceny – nehledejte valný rozdíl mezi jednopodlažní a dvojpodlažní stavbou. Jednopodlažní stavba má více základů a střechy, dvojpodlažní má navíc strop, schodiště, více fasády.
Co se týče provozních nákladů? Jednopodlažní stavba má obvykle větší ochlazovanou plochu obálky stavby, tedy je náchylnější na tepelné ztráty ve srovnání s jednopodlažní. Na druhou stranu – „prostě nemá ty schody a to se počítá :-)“ Z osobní zkušenosti mám zažito, že možnost vyjít balkonovými dveřmi z kterékoliv místnosti do zahrady, nebo dvora přináší do života jinou kvalitu. Zda to ocení i klient, to si musí uvážit už on sám.
Jaký dům tedy postavit? Je Váš pozemek vhodný pro ten který typ domu? Přijďte se poradit!