architekt Jan Pavel Vlček

architektura
rodinných domů

návrhy interiérů

návrhy wellness

kolik stojí architekt

kontakt

nebojte se architekta

rekonstrukce historických objektů

Jak to vidí JPV, aneb pohled plzeňského architekta Jana Pavla Vlčka na svou práci i architekturu, design a stavebnictví v širších souvislostech.

Jak to vidí JPV

Čím teď žije plzeňský architekt
Začátek roku mrtvá sezóna? Kde by se vzalo! Právě dokončujeme koncepční návrhy dvou rodinných domů, které ač od sebe poměrně dost vzdáleny (jeden Praha východ, druhý v těsném okolí Plzně) mají jedno společné – stavebníky, kteří vědí, že stavbu domu nelze ponechat náhodě. Tedy modelu „stačí mi es-péčko a šup s tím na úřad“, ale naopak vědí, že je dobré být důkladně připraven. Dobře pro ně a jejich budoucí bydlení, dobře pro české stavebnictví.
Už se těším, až se o návrhy s Vámi podělím na našich webovkách.
BAU2015, Mnichov, Německo
24. ledna 2015 skončil v Mnichově stavební veletrh BAU2015. Jezdím tam pravidelně a zvědavě se těším se na něco SKUTEČNĚ nového. Co by český architekt mohl využít, poučit se a ještě trochu předstihnout kolegy. Letos poprvé se stalo, že jsem tam nenarazil na žádnou převratnou novinku nebo zkrátka něco, co by mě dostalo do kolen. Může to mít různá vysvětlení: od krize až po vyčerpanost konstruktérů, designérů. Já sázím na to, že u nás doma zkrátka máme všechno jako "ONI" a více méně ve stejnou dobu. Ale to nic nemění na mém hlavním hesle: Nebojte se architekta!
Bilance 2014
Bilance uplynulého roku „po stavařsku“: vyprojektováno více než 10 domů, každý z nich představuje kolem 1 000 položek rozpočtu. Statisticky vzato asi 10 000 položek, které musí architektovi projít ročně rukama. Vlastně hlavou (mnohdy i několikrát). Má na to k dispozici něco kolem 1 600 pracovních hodin, což představuje 10 minut na jednu položku. A kde jsou jednání, cestování, fakturace…
Nebo jinak: vyprojektováno staveb za necelých 100 mio Kč. Při 1 600 pracovních hodin to představuje, že každou hodinu architekt rozhoduje o osudu 62 500 Kč investorových peněz. Celkem odpovědná činnost, což?
Kdo by to řekl do „pouhých“ rodinných domů?
...předchozí 1    2